חדש בפולין: מדריך חדש על מנהגי אבלות יהודיים בשפה הפולנית

מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון "שבי ישראל": "הצורך במדריך התעורר, באופן פרדוקסלי, דווקא בגלל התחדשות החיים היהודים בפולין"

טולי פיקרש ו16/02/2010

יהודים בפולין (צילום: מאת זליגר שומרון יחסי ציבור)

'זכרון נצח', בהוצאת ארגון "שבי ישראל", הוא המדריך הראשון אודות מנהגי אבלות יהודיים היוצא לאור בשפה הפולנית.

את המדריך ערך הרב בועז פש, שליח הארגון בעיר קרקוב שבפולין, והוא כולל הנחיות לאופן ניהול האזכרה, תפילות לעלייה על הקבר של בן משפחה, להשתטחות על קבר צדיק, הוראות הקשורות בבית העלמין וכל הקשור להנצחת המת. המדריך ערוך בצורה ברורה ומסודרת, כך שגם מי שאינו בקי במנהגים ובטקסטים יוכל לחוש בנוח בבואו לכבד את המתים. כלולים בו כל הטקסטים והתפילות הנלוות בעברית עם תרגום לפולנית, ועם טקסטים בטרנסליטרציה, בקטעים הנאמרים על ידי כלל הציבור.

המדריך, שתורגם לפולנית על ידי המתרגמת אוה גורדון, יצא לאור בהוצאת "אאוסטריה", שכבר הוציאה ספרים רבים ביהדות לתחומיה, ונמכר כבר במאות רבות של עותקים.

לדברי מיכאל פרוינד, "המדריך למנהגי אבלות בפולנית נקרא 'זכרון נצח', כדי להורות שזכר המתים לא יסוף מליבנו. הצורך בו התעורר, באופן פרדוקסלי, דווקא בגלל התחדשות החיים היהודים בפולין, תופעה מרתקת שלה אנו עדים בשנים האחרונות. מדובר אמנם בנושא עצוב, אך ניתן להתנחם בעובדה ששבעה עשורים אחרי השואה, יהודים בפולין יכולים לחזור ולקבור את יקיריהם בדרך המקובלת והמכובדת, ע"פ הדת היהודית".

היהודים הנסתרים בפולין - כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה.

בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מרתק שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט לזהותם היהודית. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב ולקבל אותה בחזרה.

תופעה אחרת קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם ו/או בפני נכדיהם בדרכים מופלאות

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49