ראשון ואחרון - גל עד מוסיקלי לזכרו של החזן שלמה רייס ז"ל

לפני שלש וחצי שנים נהרג החזן שלמה רייס בתאונת דרכים טראגית בעת ביקור בישראל.מאז הקדיש עודד, בנו, את מיטב זמנו ומרצו להקמת גל-עד מוסיקלי לזכרו.
 

חיים נחתומי ו24/11/2009

שלמה רייס זל (צילום: באדיבות שולה פוסטר)

(צילום: באדיבות שולה פוסטר)

בימים אלה יצא לאור האלבום "ראשון ואחרון " שהופק על ידי עודד רייס כגל-עד מוסיקלי לזכר אביו, החזן שלמה רייס ז"ל. 'ראשון ואחרון' הוא מפגש מרגש של ישן וחדש, מסורתי ועכשווי, שהושלם בימים אלה לאחר עבודה מורכבת ומאומצת שנמשכה כשלש שנים.

חוט של חסד משוך על פרויקט ייחודי זה: החסד של חזן דגול שקולו ימשיך להדהד שנים אחרי לכתו לעולמו;החסד של בן, שזכה להנציח את קול אביו למען הדורות הבאים;החסד של האמנים אוהבי החזנות והשירה שזכו לקחת חלק בפרויקט ההנצחה המיוחד;והחסד של הטכנולוגיה שסיפקה את הכלים להפוך תקליט ישן ושרוט למקור לא-אכזב של מכמני מסורת והתרגשות בלתי נגמרים.

שלמה רייס ז"ל, שימש במשך שנים כחזן הראשי של קהילות גרמניה ומי שהיה בשנים 1967-1995 החזן הראשי של קהילת פרנקפורט. החזן רייס נחשב לאישיות ציבורית בעלת מעמד וחשיבות בגרמניה והיה ידוע ומוכר ברחבי אירופה כולה. בשלוש הקהילות בהן שמש כחזן זכה לחנוך בתי כנסת חדשים.הוא הופיע רבות באירועים ציבוריים של הקהילות היהודיות בגרמניה. הייתה לו תכנית ברדיו בוואריה ששודרה מדי יום ששי. שלמה רייס ז"ל היה החזן היחיד - עד עצם היום הזה - אשר הופיע בתכנית הדגל של תחנת הטלוויזיה ZDF, בהצלחה רבה. החזן רייס הופיע בתכנית וזכה לתשואות רמות ולהכרה בכל רחבי אירופה.

לפני שלש וחצי שנים נהרג החזן שלמה רייס בתאונת דרכים טראגית בעת ביקור בישראל.מאז הקדיש עודד, בנו, את מיטב זמנו ומרצו להקמת גל-עד מוסיקלי לזכרו. איסוף החומר היה כרוך במאמצים רבים שכן, רייס גדל וחונך על ברכי האסכולה הרואה בהקלטות של יצירות ליטורגיות - חילול הקודש.ההקלטות הנדירות שנמצאו (משנות ה-60 של המאה ה- 20)- אשר המאסטרים שלהן אבדו מזמן - 'נוקו' ושודרגו בהוספת מקהלה ותזמור.

להרחבת היריעה, צורפו לפרויקט גם אמנים ידועי שם מהמובילים בעולם היהודי כמו - דודו פישר, החזן יעקב מוצן, החזן ישראל רנד, זמר הנשמה מומי לוי והקריין הנודע עמיקם גורביץ'. באלבום "ראשון ואחרון", המוקדש ליצירות חזנות, מגוון רחב של קטעים הפונים לקשת רחבה של מאזינים - יצירות מן המקורות, קטעי תפילה, שיר ביידיש טריו בביצועם של החזנים - שלמה רייס, יעקב מוצן וישראל רנד ודואט המורכב מקטע חזנות מ"לכה דודי" של קבלת שבת המושמע בפזמון,בקול הבריטון החם של החזן רייס הקורא : "התעוררי, התעוררי...".בהקלטה משנת 1959 המשתלב באיכויותיו הקוליות המיוחדות של זמר הנשמה מומי לוי, בהקלטה משנת 2009.השזירה של ישן וחדש, מסורתי ועכשווי - מגשרת על פני דורות של שירה ויצירה ומביאה קומפוזיציה של שירת עולם ייחודית.השיר הוא - "קומי אורי", למילותיה של חמוטל בן-זאב וללחנו ועיבודו של המנהל המוסיקלי של הפרויקט אריה ברקוביץ', זוכה פרס "נוצת הזהב" (של אקו"ם) .האלבום כולל 2 תקליטורים, די.וי.די. וחוברת הסבר (בעברית ובאנגלית - לפי קהל היעד).בדי.וי.די. שובצו :- 2 קטעים מהופעותיו של החזן רייס בטלוויזיה הגרמנית, המצליחים להמחיש את דמותו ולהעיב גם קורטוב מאישיותו הכריזמטית - השיר 'קומי אורי', אשר בגרסתו הויזואלית מעניק העצמת יתר לדואט הייחודי- ו"מאחורי הקלעים" - תיעוד העבודה על הפרויקט וראיונות עם חלק מהמשתתפים בו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49