ספינת הדגל החרדית ליטאית: ישיבת חברון חגגה 130

אליעזר שפר, בוגר הישיבה החרדית ליטאית: "חברון" השתתף בכינוס בוגרים לציון 130 שנה להקמת הישיבה בסלבודקה, העלייה לחברון והמעבר לירושלים ונזכר איך ניסה המשגיח המיתולוגי בישיבה למנוע את גיוסו לצה''ל לפני כ-54 שנים.

אליעזר שפר ו07/04/2009

אליעזר שפר בכינוס (צילום: כתב דתילי)

פעמים רבות השתתפתי בכנסים ובאירועים גדולים בבנייני האומה ירושלים, שברבות השנים הוסיפו לשמם את "מרכז הקונגרסים". אך לא זכורה לי התכנסות רבת-משתתפים  עם עוצמה כמו זו של בוגרי ישיבת "חברון" שהתכנסו לדורותיהם כדי לציין 130 שנה לקמת הישיבה בסלבודקה, העלייה לחברון והמעבר לירושלים.

כל זאת כאשר הם מחולקים לאולמות השונים עפ"י "ועדים" (הכתות) שלמדו בהם וגם משום שגם בבנייני האומה אין אולם אחד שיכול להכיל למעלה מ-7,000 בוגרי הישיבה החיים עמנו. וכך מצאתי את עצמי יחדיו עם מאות זקני הישיבה כולם כאחד הדורי פנים בזקניהם הלבנים ובלבושם הליטאי-רבני ואילו אני עם כיפה סרוגה נראיתי יוצא דופן בנוף הליטאי הזה. אך לא כך היו פני הדברים כאשר בשנות החמישים הראשונות יזם המשגיח רבי מאיר חדש זצ"ל את הבאתם לישיבת חברון את בוגרי המחזורים הראשונים של הישיבות התיכוניות.

אינני יכול לומר כיום מה היתה כוונתו של ר' מאיר, אך אני יכול להעיד שהוא נהג בנו בסבלנות רבה ובסובלנות, וכמי שהצטיין במיוחד בהכרת נפש האדם בתוך תוכה ידע איך לנהוג עם החבורה החריגה הזו בתוך כותלי הישיבה והיתה לו השפעה רבה על עיצוב הכרתם בחשיבות של לימוד התורה.

כאשר התפרסמו בתקשורת החרדית הידיעות על ההתארגנות של כנסת הבוגרים (שימו לב לא "כנס" אלא "כנסת" משום שישיבת חברון נקראה בראשיתה גם "כנסת ישראל") הגיע לידי מכתב שלי שכתבתי בשנת תשט"ו (1955) לבחור שליווה אותי רוחנית בישיבת חברון, כנראה גם ביוזמתו של ר' מאיר חדש, ובמכתב אני מודיע לו שהתארסתי עם נערה תל-אביבית ומודה לו על שליווה אותי רוחנית בזמן לימודי בישיבה.

בעקבות המכתב הזה שיחזרתי את אשר אירע בישיבת חברון בעת שגמלה אצלי ההחלטה להתגייס לצה"ל.

מלכתחילה היה לדעתי ברור לראשי הישיבה כי היוזמה של המשגיח ר' מאיר חדש להביא לתוך כותלי הישיבה בוגרי ישיבת תיכוניות עלולה לגרום לכך שחלקם, או אפילו רובם, יתגייסו לצה"ל לאחר תקופת לימוד. אולם הידיעה הזו לא מנעה מהם לעודד בוגרים של מדרשיית נועם, ישיבת "היישוב החדש" בתל-אביב והישיבה הטכנולוגית בכפר אברהם לבוא וללמוד בישיבה, ולו לפרק זמן של שנה-שנתיים.

 ולכן, כאשר נודע לר' מאיר חדש על כוונתי להתגייס, לא קרא לי לשיחה אישית אלא רתם לעניין את הבחור יעקב שמש, מיקירי הישיבה וחסיד קרלין, שליווה אותי רוחנית מהיום הראשון לבואי והטיל עליו את המשימה בצורה מאוד מתוחכמת בכך שלא הוא ר' מאיר ידבר אתי, אלא רבי יחזקאל לוינשטיין שהיה בימים ההם המשגיח הרוחני של ישיבת מיר. וכך הגענו לביתו בירושלים בשבת אחר הצהרים לפגישה שהשאירה עלי רושם עצום ומלווה אותי שנים רבות.

לאחר שיעקב שמש הציג אותי בפניי, ביקש ר' יחזקאל לשמוע מה בפי, ולאחר שלוש דקות הגיע למסקנה שאני נחרץ בדעתי להתגייס לצבא, ולכן הקדיש את השיחה למידות ולהנהגות בתוך מסגרת צבאית.

השיחה של ר' יחזקאל נפתחה בתיאור מקצועי ומדויק על אופן הפעילות הטכנולוגית של מצלמה כאשר הוא מסביר לנו בפירוט של מומחה על קרני האור שלנו הנקלטות על הסרט הרגיש שבתך המצלמה, וכך נוצרת התמונה בנגטיב שהופכת לתמונה במעבדה.

לאחר שהיה בטוח שאני מבין היטב את הטכניקה של הצילום והמצלמה, פתח בשיחה שקטה וחדורת על החשיבות של מראה עניים שכמו מצלמה עם סרט רגיש כך גם העיניים קולטות כל מה שהן רואות והסרט הרגיש של המוח מפנים את המראות שמשפיעות על המידות ועל ההתנהגות.

בחדר הצנוע שבו ישבנו בשעת בין השמשות, כאשר החדר מואר במנורת נפט והשולחן עשוי מלוח עץ פשוט, חדרו דבריו של רבי יחזקאל בכל עוצמתן ובכוח פשטותן והם ליוו אותי בשירותי בצבא ועד עצם היום הזה.

למרות שברבות השנים קמו ישיבות גדולות וחשובות נוספות, אני עדיין מאמין שישיבת "חברון, היתה ועודנה ספינת הדגל של הישיבות הליטאיות בארץ ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49