"גם חסידה בשמים ידעה מועדיה ותור וסיס ועגור שמרו את עת בואנה" - סיסי החומות שבות לכותל

עיריית ירושלים עמותת "ידידי הסיסים" והחברה להגנת הטבע יערכו אירוע לקראת שובם של הסיסים אל הכותל

ו22/03/2009

(צילום: פלאש 90 באדיבות דוברות עיריית ירושלים)

הציפורים הנודדות,הקטנות והמופלאות, סיסי החומות, שמושבת הקינון העתיקה ביותר שלהם המתועדת בעולם נמצאת בין אבני הכותל המערבי, אמורות לחזור ולקנן בכותל.

השנה תקיים עיריית ירושלים בשיתוף עמותת "ידידי הסיסים" והחברה להגנת הטבע אירוע מיוחד לציון שובם של הסיסים לכותל ביום רביעי כ"ב אדר 18/03/09 ב- 16:00 ברחבת הכות, במעמד רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, סגנית ראש העיר ירושלים, נעמי צור ועוד. מידי שנה, ובדיוק מופתי, חוזרים סיסי החומות, לאזורנו ומגיעים לכותל המערבי, במטרה לקנן ולהתרבות. הסיסים מופיעים בישראל באמצע פברואר ונשארים כשלושה חודשים וחצי עד תחילת יוני. בניגוד לציפורים אחרות הסיסים אינם מקננים בעצים, אלא בחרכים, נקיקים וחריצים של חומות ומבנים ישנים.

הסיס היא ציפור מיוחדת במינה. למרות הדמיון לסנונית היא ממין שונה. יחסית לציפור בגודלה, היא מגיעה לגיל מופלג - ידוע על סיסי חומות שהגיעו אף לגיל 21 כגיל המבוגר ביותר. סיס החומות מסתגל לתנאי מזג אוויר קשים על ידי כניסה למצב דמוי תרדמת, הסתגלות סיס החומות לתעופה היא אחד ממאפייניו הייחודיים. הסיס מבלה כמעט את כל חייו באוויר. הוא נוחת רק לצורך הטלת ביצים וטיפול בצאצאים; סיס החומות ניזון מחרקים מעופפים. הוא אוכל תוך כדי תעופה ואף שותה בטיסה, מנקה את נוצותיו, משחק, מזדווג, אוסף חומרים לקן ואף ישן, בדרך כלל, תוך כדי תעופה. הסיסים נאמנים לבן זוגם, והם חיים בצורה מונוגמית וחוזרים אל אותו הקן בו קיננו בשנה הקודמת.

רבים מנסים לחקור מדוע בוחרות ציפורים אלה דווקא את הכותל המערבי כמקום קינונן. הכותל הינו מבנה ישן אנכי וגבוה יחסית, וקיימת בו התקהלות של אנשים, מה שמביא עימו זרם של אוויר חם העולה למעלה. הסיסים אינם מפחדים מהאדם, כך שהציפורים מוצאות את הכותל כמקום האופטימלי לקינון ולגידול צאצאיהם.

גם השנה יקיימו עיריית ירושלים עמותת "ידידי הסיסים" והחברה להגנת הטבע אירוע מיוחד לציון חזרתם של הסיסים אל הכותל, בהשתתפות הרב שמואל רבינוביץ, רב הכותל והמקומות הקדושים, נעמי צור, סגנית ראש העיר ירושלים, אמנון האן, יו"ר עמותת ידידי הסיסים ויוזם האירוע, דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, , ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לנדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל-אביב, אמיר בלבן, החברה להגנת הטבע ועוד.

צור אמרה כי: כבר בספר ירמיהו נאמר: "גַּם-חֲסִידָה בַשָּׁמַיִם יָדְעָה מוֹעֲדֶיהָ, וְתֹר וְסִיס וְעָגוּר שָׁמְרוּ אֶת-עֵת בֹּאָנָה' (ירמיהו ח' 7). ירמיהו הביא את הסיסים כדוגמא לציפור אשר יודעת באופן טבעי לשוב לאותו מקום באותו הזמן ממש. ההתכנסות בכותל, ממש במקום בו עמד ירמיהו הנביא ודיבר על הסיסים, היא מרגשת מאוד בעיני".

כאמור, האירוע יתקיים ביום רביעי כ"ב אדר 18/03/09 ב-16:00 ברחבת הכותל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49