"היהודים הנסתרים"

22 צעירים פולנים צאצאי משפחות יהודיות יגיעו היום לישראל.

חיים נחתומי ו27/07/2008

הרמטכל בפולין לפני כחודש. (צילום: דובר צה''ל)

משלחת מיוחדת של 22 צעירים וצעירות פולנים, צאצאים למשפחות יהודיות שחיו בפולין בזמן השואה, אשר גילו לאחרונה את יהדותם, תגיע היום לישראל, לסמינר מיוחד עבור "יהודים נסתרים" שמקיים ארגון "שבי ישראל".

המשתתפים, בשנות ה-20 לחייהם, באים מהערים: קראקוב, לודז', לובלין, פשמישל, וורשה, וורוצלב שבפולין. הסמינר, הראשון מסוגו, יתקיים בירושלים וייערך כולו בפולנית. במסגרתו יטיילו המשתתפים ברחבי ישראל, ילמדו עברית, יעמיקו בתולדות מדינת ישראל ועוד.

הסמינר מסובסד ברובו על ידי ארגון "שבי ישראל" שהשקיע מאמצים רבים בארגון האירוע ובמציאת מרצים ישראלים דוברי פולנית. כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה.


 בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך ייחודי במסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה להם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב לקבל בחזרה את זהות משפחתם האבודה.

תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם בדרכים מופלאות. רבים מהם, החליטו להתקרב ליהדות ואף לשקול לעלות לישראל.

לדברי מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון "שבי ישראל" - מאז נפל 'מסך הברזל', "יותר ויותר צעירים בפולין מגלים מחדש את השורשים היהודיים שלהם ומבקשים להתקרב לעם היהודי ולמדינת ישראל, ובמקביל, החיים הקהילתיים של יהודי פולין הולכים ומתחזקים". "יזמנו את הסמינר המיוחד הזה עבור 'יהודים נסתרים' מפולין, כדי לעודד ולטפח את התופעות הללו. מבחינתנו, הניסיון לשקם מחדש את החיים היהודים בפולין תוך חיזוק הקשר של הצעירים האלה לישראל הוא אתגר היסטורי מרגש במיוחד", מסר פרוינד.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49