לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה: תשעה תלמידים בוורשה הוסמכו לרבנות

הרב לאו אמר בטקס כי "זהו אירוע היסטורי, הרבנים ממשיכים את שרשרת הדורות מאז משה רבנו ואת המשכה של השרשרת ב 1000 השנים האחרונות על אדמת פולין.

חיים נחתומי ו03/07/2008

ממשיכים את השושלת (צילום: ישראל ברדוגו)

בטקס מרגש הוסמכו בראשית השבוע תשעה מתלמידי ישיבת חב"ד בוורשה לרבנות. בטקס השתתפו בני הקהילה היהודית ואורחים מישראל, ארצות הברית ואירופה.

אורח הכבוד שהעניק את תעודות ההסמכה לתלמידים היה הרב הראשי הרב ישראל מאיר לאו שהגיע במיוחד מישראל. בין האורחים שהגיעו לטקס המיוחד; ניצולי שואה ששרדו את מחנות המוות בפולין. זו פעם ראשונה מאז מלחמת העולם השנייה בה מוסמכים לרבנות תלמידי ישיבה הלומדים בפולין. הרב לאו אמר בטקס כי "האירוע של הסמכת רבנים על אדמת פולין הוא אירוע היסטורי. הרבנים הללו ממשיכים את שרשרת הדורות מאז משה רבנו ואת המשכה של השרשרת ב 1000 השנים האחרונות על אדמת פולין. תנועת חב"ד בפולין מחזירה עטרה ליושנה. רוחו של הרבי מליובאוויטש שבימים אלה חל יום השנה לפטירתו חיה וקיימת. הנרות שהוא הדליק ברחבי העולם בוערים כיום גם בוורשה לא הרחק מהמקום שבו נגדעו חייהם של אלפים מבני עמינו. אין נקמה גדולה מזו בצורר הנאצי שקיווה להשלים את הפתרון הסופי. עם ישראל ורבני ישראל חיים וקיימים גם כאן בוורשה פולין".

רבה של פולין הרב מיכאל שודריך אמר כי "תורת ישראל הנלמדת כאן על אדמת פולין הרוויה בדם יהודים היא ההוכחה הניצחת כי התורה הזו היא נצחית והעם הזה הוא נצחי".לפני כשנתיים, במסגרת הפעילות הענפה להפצת היהדות של חסידות חב"ד בפולין, הקים השליח הראשי של תנועת חב"ד בפולין, הרב שלום בער סטמבלר, ישיבה בעיר וורשה. זו ישיבה ראשונה שהוקמה בפולין מאז מלחמת העולם השנייה. הישיבה ממוקמת ברחוב 'סלומינקיעגו' על גבול גטו ווארשה סמוך ל"אומשלאג פלאץ". מהמקום שבו נשלחו היהודים למחנות ההשמדה הי"ד.

בראשות הישיבה עומד הרב חנוך רוזנפלד ולצידו מנהל הישיבה, הרב נחמיה סגל המכהן גם כמשפיע לתורת החסידות. עשרות התלמידים מישראל ומארה"ב המקיימים סדרי לימוד רגילים בישיבה לומדים לצד לימודי העיון גם לימודי רבנות אותם מעביר הרב רוזנפלד ומקדישים מספר שעות גם ללימוד עם בני הקהילה היהודית בוורשה ולפעילות תורנית בערים נוספות ברחבי פולין.

בין הרבנים שערכו את הבחינות לרבנות לתלמידי הישיבה; הרב הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי- מזכיר בי"ד רבני חב"ד בארץ, הרב יצחק מאיר הרץ- מרבני העיר לונדון. הרב הרץ אמר כי ראה לנכון להגיע לוורשה מאחר והוא חש קירבה מיוחדת לאירוע חשוב זה המתקיים בוורשה. הרב הרץ הוא בנו של הגאון הרב רבי גדליה הרץ זצ"ל שהיה תלמיד ישיבת 'תומכי תמימים' של חב"ד בוורשה וכיהן כראש ישיבת 'חידושי הרי"ם' של חסידי גור בתל אביב. הרב הרץ זצ"ל קיבל הסמכה לרבנות בהיותו בן 17 שנים מידי מרן הגאון רבי מנחם זמבה הי"ד שנהרג על קידוש ה' בגטו וורשה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49