שוקם ושופץ בית העלמין היהודי העתיק בעיירה שידלצקה בפולין

לאחרונה החלו לפלוש לבית העלמין, שבו קבר אחים מתקופת השואה, חקלאים פולנים מקומיים

חיים נחתומי ו28/05/2008

בעיירה שידלצקה בגליציה שבפולין, נערך אתמול, יום שני, 26 במאי, טקס מרגש לרגל סיום פעולות השיקום בבית העלמין היהודי המקומי אשר נוסד בשנת 1850. בטקס, שהתקיים בכניסה לבית העלמין העתיק, השתתפו מיכאל פרוינד - יו"ר ארגון "שבי ישראל, וראש עיריית קנצ'וגה יאצק סוואק, שהסכים לסלול כביש חדש אל בית העלמין במימון העירייה.

עבודות השיפוץ והשחזור, שמומנו יו"ר ארגון "שבי ישראל" ומשפחתו (באמצעות הקרן לשימור מורשת יהודית בפולין) כללו: ניקוי כללי של מתחם בית העלמין, שיקום מצבות ובנייה מחדש של חומת האבן מסביב לבית העלמין. הצורך הדחוף בבניית החומה התחזק לאחרונה נוכח פלישתם של חקלאים פולניים מהאזור לאדמת בית העלמין מתוך כוונה להרחיב את שטחיהם החקלאיים. העיירה שידלצקה ממוקמת בחבל גליציה שבדרום מזרח פולין למרגלות הרי הקרפטים. במשך שנים רבות שירת בית העלמין היהודי המקומי מספר קהילות יהודיות באזור ביניהן: קנצ'וגה (הקהילה שממנה הגיעה משפחתו של מיכאל פרוינד), גץ', ביאוובוקי, מאווקובה, מאנסטרז, זאגוז'ה, חימיאלניק, יאוברוניק-פולסקי וזברטובקה.

ההערכה היא שבבית העלמין נותרו כיום כ-500 קברים בלבד, ועוד ידוע כי ההלוויה האחרונה שנערכה בו הייתה בשנת 1940. בשנת 1942 אספו הנאצים למעלה מ- 1,000 יהודים מקנצ'וגה, הצעידו אותם אל תוך בית העלמין, רצחו אותם ולאחר מכן קברו אותם יחדיו בקבר אחים הממוקם בסמוך. בנאומו בטקס, סיפר מיכאל פרוינד כי לא יכל לעמוד יותר מהצד נוכח ההזנחה רבת השנים של בית העלמין היהודי והחליט לממן את שיקומו. "עצוב היה לי לראות שחלק מהמצבות קרסו או נשברו, וכי את כל בית העלמין כיסתה צמחייה צפופה שהעניקה לו מראה של חורשה. התברר לי גם שמצבות רבות נלקחו מבית העלמין במהלך השנים כדי לרצף דרכים מקומיות, או שסתם נגזלו ע"י תושבים מקומיים", ציין.

"היום כשאני מתבונן בתוצאה של עבודת השיקום, אני מאוד נרגש ומקווה שבית העלמין הזה ימשיך להיות גלעד לאלפי יהודים שחיו כאן לפני שהגיעו הצוררים והשמידו הכל". ידוע על נוכחות יהודית בעיירה עוד בשנת 1638. במפקד שנערך בשנת 1921 מנתה האוכלוסייה היהודית במקום 967 נפשות, אולם לפני מלחמת העולם השנייה היא מנתה למעלה מ-1,000 נפשות כאשר היהודים היוו למעלה מ-80% מאוכלוסייתה. בין הישראלים שהגיעו מהעיירה ניתן להזכיר את חבר הכנסת לשעבר וממייסדי מפ"ם - מאיר יערי, ואת בנימין זיגל - בכיר לשעבר במשטרת ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49