ליל סדר בגרמניה - יש חיה כזו?

חלי פריד שליחת בני עקיבא העולמי בגרמניה מביאה אליכם את חוויותיה מחגיגות הפסח.

חלי פריד ו22/04/2008

כל שנה אותו דבר; כל שנה אותו שיגעון הניקיונות למרות ההצהרה החוזרת ונשנית של "אבק זה לא חמץ". כל שנה אותן מריבות על מי יהיה איפה בסדר ומי ישב ליד מי. כל שנה אותם פקקים בכל הארץ באותם המקומות. כל שנה יש את הילד העומד על הכסא וממלמל בביישנות את שאלת ה"מה נשתנה" המוכרת. כל שנה אותה שאלה וכל שנה אותה התשובה, רק הילד משתנה (וגם זה לא תמיד). כל שנה אותן בדיחות בדיוק באותם חלקים בתוך ההגדה. כל שנה אותם שירים ובכל שנה מחדש מתחילים את "חד גדיא" במנגינה אחת ואיכשהו מסיימים לשיר באחרת...

אז במה היה שונה ליל הסדר הזה מכל לילות הסדר שקדמו לו? השנה הוא ליל הסדר ה-23 שאני עורכת בחיי, בפעם הראשונה אני בלי המשפחה, בלי המריבות, בלי הבדיחות ובלי המנגינות המוכרות. אף פעם לא דמיינתי לעצמי איך זה יהיה לערוך את ליל הסדר בלי המשפחה שלי, הרי זהו חג שכל מהותו היא האיחוד המשפחתי, "והגדת לבנך", ישיבה ביחד הורים וילדים, סבים, סבתות ונכדים. השנה אני נמצאת בגרמניה, במקום בו משפחות נקרעו ונהרסו ופה אני אהיה בליל הסדר השנה.

לחגוג פה את פסח זה לא דבר פשוט. מי רוצה לחגוג את חג המצות במקום שבו בקושי אפשר להשיג לחם כשר, שלא נדבר על יין לארבע כוסות... את האביב נרגיש פה אולי בעוד חודש ולחגוג חגים יהודיים במקום שבו לפני 70 שנה העלילו עלילות דם זה לא כל כך משמח.

אבל אני פה השנה לא בשבילי. אני בגרמניה בשנת שליחות בה אני מנסה לתת קצה של חבל לאלו הנמצאים בגלות ומשתוקקים לחיבור לעם היהודי. מה יותר מסמל את הקשר שלנו לעם אם לא חג החירות? היציאה ממצרים שמבטאת את הרגע בו נהיינו ל"עם" היכול להגשים את עצמו וייעודו באופן חופשי.

לנו, היושבים בארץ, חג הפסח הוא עוד אחד מהחגים שאנו חוגגים כיוון שאנחנו יהודים - אלו החוגגים כי זה חלק מהפולקלור, אלו שזוהי מסורת משפחתית שהם ממשיכים ואלו מבננו שמצווים ועושים. אצל היושבים פה בגרמניה, פסח זו עוד הזדמנות להרגיש חלק מהעם היהודי. אמנם מפוזר ומפורד בין העמים, אבל עם אחד.

כדי שתהיה תחושת חירות אמיתית בחג אנו צריכים לדאוג שכל אדם מישראל יוכל לחגוג את החג. בארץ הכול עסוקים באיסוף צדקה לאלו שאין ביכולתם לקנות מוצרי מזון לחג. כאן אנחנו עסוקים בלתת את המזון הרוחני שלו זקוקים פה האנשים. "דכפין" ו"דצריך" נתפשים בעיניי השנה כאנשים עם מחסור רוחני.

כאלו הזקוקים לחיבור למקורות היהודיים שלהם-שלנו, לכן השנה האמירה "כל דכפין ייתי ויכול, כל דצריך ייתי ויפסח" תהיה מעשית הרבה יותר מבחינתי. את ליל הסדר השנה אני אערוך עם אלו שלא יערכו אותו בביתם. הוא יהיה בוודאי שונה לגמרי ממה שידעתי עד כה. אבל למרות הקשיים שכרוכים בכך, אני מצפה לערב הזה כדי שאוכל לשיר את הקושיה המוכרת של "מה נשתנה" ולענות לעצמי שהשנה הוא בהחלט השתנה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. Kol mila
    (24/04/2008)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49