לאחר 70 שנה - הוקמה 'אגודת הרבנים בפולין'

בשיאו של כנס מיוחד שהתקיים בסוף השבוע בלודז' שבפולין הוכרז על הקמתה מחדש של 'אגודת הרבנים בפולין' אשר איחדה את כל רבני הקהילות היהודיות בפולין עד פרוץ מלחמת העולם השנייה

עודד בן צבי ו24/02/2008

הרבנים מקימים את האגודה מחדש

בטקס מרגש והיסטורי שהתקיים במוצאי שבת בבניין הקהילה היהודית בלודז', במעמד הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, חתמו רבני הקהילות הנוכחיים בפולין (לודז', וורשה, קראקוב וורוצלב) בראשות הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, על מגילת קלף מיוחדת והכריזו על הקמתה מחדש, לאחר כמעט 70 שנה, של "אגודת הרבנים בפולין", גוף אשר איחד את כל רבני הקהילות היהודיות בפולין עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

ההכרזה נערכה בשיאו של כנס של "יהודים נסתרים" שהתקיים בסוף השבוע בלודז' שבפולין ביוזמת ארגון "שבי ישראל" בראשות מיכאל פרוינד, בהשתתפות כ-150 צעירים מרחבי פולין, צאצאים למשפחות יהודיות שחיו בפולין טרם מלחמת העולם השנייה.

כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה. בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מופלא שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב לקבל בחזרה את זהות משפחתם האבודה. תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם בדרכים מופלאות. רבים מהם, החליטו להתקרב ליהדות ואף לשקול לעלות לישראל.

מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון 'שבי ישראל': 'מאז נפל 'מסך הברזל', יותר ויותר צעירים בפולין מגלים מחדש את השורשים היהודיים שלהם ומבקשים להתקרב לעם היהודי ולמדינת ישראל, ובמקביל, החיים הקהילתיים של יהודי פולין הולכים ומתחזקים. משום כך יזמנו את הקמתה מחדש של 'אגודת הרבנים בפולין' ואת כינוס ה'יהודים הנסתרים' בלודז', כדי לעודד ולטפח את התופעות הללו. מבחינתנו, הניסיון לשקם מחדש את החיים היהודים בפולין הוא אתגר היסטורי מרגש מאין כמותו'.

אגודת הרבנים בפולין היה ארגון גג על-מפלגתי של כל רבני פולין שפעל בין שתי מלחמות העולם וכלל כ-1,000 חברים, רבני הקהילות השונות ברחבי פולין. חלק משמעותי של רבנים אלה השתייך לתנועת "המזרחי" ולאגודת ישראל, ואחרים היו ללא שייכות מפלגתית. מושבו של הארגון היה בוורשה.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. שמחת זקנטי
    (24/02/2008)
  2. כבוד לעדה
    (24/02/2008)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49