מרכז רבני אירופה יוזם מאגר רישום נישואין באירופה

מועצת רבני אירופה החליטה גם להקים בית דין לממונות, להוסיף תקציבים לפיתוח מקוואות, שיקום בתי עלמין וכן חיזוק הקהילות היהודיות באירופה.

חיים נחתומי ו16/02/2008

פרויקט מאגר רישום נישואין באירופה יוצא לדרך, ביוזמת 'מרכז רבני אירופה'.

בכינוס מועצת רבני אירופה האחרון שנערך לאחרונה במילאנו הונחו שלוש חוברות מהודרות הכוללות את הליכי הרישום והשאלונים, שפרטיהם יהיו חלק ממאגר רישום הנישואין בכל רחבי אירופה. המועצה החליטה לקדם את פרויקט הרישום, תוך שיתוף רבני קהילות.

במהלך הישיבה הובעה הערכה רבה לרב יוסף הופמן מאגף הנישואין במרכז, "על עבודתו היסודית והכנת החומר לקראת הפעלת מאגר הנישואין האירופאי". המועצה קראה לכלל רבני אירופה "לקחת חלק בפרויקט הנישואין כדי שניתן יהיה בקרוב לברך על יוזמה חשובה זו".

עוד החליטה מועצת רבני אירופה להקים בית דין לממונות, להוסיף תקציבים לפיתוח מקוואות, שיקום בתי עלמין וכן חיזוק הקהילות היהודיות באירופה. המועצה החליטה לתגבר את רבני הקהילות, לאחר שדווחה כי אותם רבנים "משוועים לבואם של רבנים מוסמכים שיגיעו מעת לעת למקום, יבדקו את המקוואות, יבקרו במוסדות היהודיים ויורו כיצד ניתן להדר, לשפר ולשמר את המורשת היהודית".

סוכם כי "חלק נכבד מהתקציב יוקצה לטובת סיורי הרבנים בקהילות, כאשר 'מרכז רבני אירופה' ידאג לתיאום הביקורים מול הנהלת הקהילות". "הניסיון הוכיח, נטען בכינוס, ש"סיורים כאלה בהם השתתפו חברי מועצת רבני אירופה, הביאו לחיזוק גדול בכל השטחים ולחידוש הפעילות השוטפת בקרב בני נוער ומבוגרים". התכנסות מועצת רבני אירופה החלה בסיור בראשותו של הרב גרליק, ממילאנו וחבר נשיאות מרכז רבני אירופה, בבית הספר היהודי "בית חנה", בו לומדים ומתחנכים כ-500 תלמידים. חברי המועצה סיירו בכיתות, בחנו את התלמידים והתרשמו מאד מידיעותיהם בכל מקצועות הקודש.

את ישיבת מועצת רבני אירופה ניהל הרב ישראל יעקב ליכטנשטיין. בראשית הדיון השמיע מזכ"ל מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין, סקירה מקיפה על הפעילות האינטנסיבית של ה'מרכז' בקרב הקהילות היהודיות והסיוע הרב בשירותי דת שהוא מגיש לאור פניות הרבנים, במיוחד בקהילות הפחות מבוססות.

הרב מרגולין בישר לחברי המועצה על תקציב משמעותי העומד לרשות מרכז רבני אירופה לצורך פיתוח מקוואות באזורים בהם לא קיימים מקוואות כלל, וכן תקציב לשיקום בתי עלמין ותקציבים שנועדו לחיזוק קהילות יהודיות באירופה. על פי הצעת יו"ר הישיבה, הרב ליכטנשטיין, הוחלט להקים גוף של נשיאות מתוך חברי המועצה, שיכהן בשנה הקרובה.

לנשיאות נבחרו חמישה חברים: הרב ליברמן, הרב גרליק, הרב יפה שלזנגער, הרב כהן והרב ליכטנשטיין.
כן הוחלט להרחיב את שורות המועצה ולצרף רבנים נוספים, "לאור הבעיות המורכבות של היהדות באירופה וריבוי הפניות לעזרת המועצה". כאמור, המועצה החליטה גם על הקמת בית דין לדיני ממונות, של רבנים מומחים אשר יופיעו בקהילות השונות לפי הזמנתן, "על-מנת לפתור בעיות כספיות על-פי ה'שולחן ערוך' וכדי למנוע הזדקקות לערכאות".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. כולם חבדניקים
    (17/02/2008)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49