מעכשיו תשמעו פחות עברית ברוסיה

הסוכנות החליטה על קיצוץ של 500 אלף דולר בתקציב האולפנים לעברית במדינות חבר העמים

עידן הראל ו21/11/2007

חבר הנאמנים של הסוכנות החליט אישר לאחרונה קיצוץ של 500 אלף דולר בתקציב האולפנים לעברית במדינות חבר העמים- טוען ח"כ זאב אלקין (קדימה), שמידע בנושא הגיע אליו.

צוין כי התקציב הכולל של האולפנים בחבר העמים מגיע ל- 850 אלף דולר. "קיצוץ בגובה כזה הוא מכה גדולה לתפוצה היהודית בחבר המדינות, שחלק ניכר מהפעילות שלה מתבסס על לימוד השפה העברית באולפנים. אם הקיצוץ יצא לפועל, כבר בחודש מאי 2008 יסגרו אולפנים אחד אחרי השני ויהיה מאוד קשה לפתוח אותם מחדש", הזהיר ח"כ אלקין בדיון שקיימה ועדת העלייה והקליטה בנושא.

אלן הופמן, מנכ"ל המחלקה לחינוך יהודי-ציוני בסוכנות, טען כי "פעולת האולפנים לא תפגע ולא תפחת, רק ישתנה מקור המימון של האולפנים". הופמן הבהיר כי "אין כוונה להוריד את מספר הלומדים העומד כיום על 18 אלף, לפרק אותם או למסור אותם לגורם אחר"."הסוכנות ניזונה בין היתר מתקציב ליבה שמצטמצם משנה לשנה. ההחלטה שקיבלנו היא להעביר חלק מסוים מפעילות האולפנים לתקציב אלקטיבי. אם עד חודש פברואר לא ימצאו המשאבים, אנחנו נמצא מקור תקציבי חדש ואני מקווה שנצליח לגייס את ה - 500 אלף דולר", הדגיש הופמן.

גם ראובן שלום, יועצו של יו"ר הסוכנות, טען בישיבה כי לדעתו "הזעקה היא מעט מוקדמת, מוסדות הסוכנות ערים לחשיבות הנושא ובפברואר העניין יבחן מחדש. אם לא ימצאו התקציבים, אתם תשמעו איך בכוונתנו לטפל בנושא. נקווה שיהיו לנו בשורות טובות".

חברי הוועדה תקפו את החלטת חבר הנאמנים והודיעו כי לא יסכימו לפגיעה בהוראת השפה העברית באולפנים. "כל קיצוץ במספר הלומדים באולפנים או כל ירידה באיכות ההוראה תתבטא בתת תעסוקה, בפירוק משפחות ובעומס על עולים חדשים כשיגיעו לישראל", הזהיר ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד).

 "נראה שבסוכנות היהודית בחרו לשים פס על העלייה ממדינות חבר העמים והם מעודדים לעודד עלייה ממדינות אחרים", הוסיפה ח"כ מרינה סולודקין (קדימה).

לאור הביקורת, נציגי הסוכנות הבהירו ההיערכות למחצית השנייה של 2008 תהיה באותם מימדים כמו בשנת 2007. בסיכום הדיון הוחלט לקיים ישיבה נוספת, בחודש פברואר, לאחר ישיבת חבר הנאמנים של הסוכנות, על מנת לקבל דיווח בנושא ולהוציא באופן מידי מכתב ליו"ר הסוכנות זאב ביילסקי, בבקשה שידאג לכך שהתקציבים ימצאו והקיצוץ לא יצא אל הפועל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. לתקצב אותם מהר
  (21/11/2007)
  רק שנפסיק לשמוע רוסית
 2. איפה שרנסקי
  (21/11/2007)
 3. הסוכנות צודקת
  (21/11/2007)
  מי שרצה ללמוד עברית, כבר למד אות ועלה ארצה מזמן. לכל השאר אין מוטיבציה. אני מכיר אישית מורים לעברית שמדווחים על מוטיבציה נמוכה במיוחד של התלמידים. הם באים לשיעור אחד או שניים ואח"כ עוזבים. מי שבאמת רוצה להשתלט על השפה, עושה זאת במסגרת האוניברסיטאות המוסקבאיות.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49