מאות ספרי תורה יוחזרו לקהילה היהודית באוקראינה

נשיא אוקראינה ויקטור יושצ'נקו הודיע לנשיא המדינה שמעון פרס כי הוציא צו המורה על החזרת מאות ספרי תורה, שנלקחו ונגנבו מבתי כנסת וקהילות יהודיות באוקראינה.

עידן הראל ו14/11/2007

יושצנקו.יגן על הקבר (צילום: רשיון השימוש החופשי gnu)

לצד הבטחתו כי יטפל במשבר קברו של רבי נחמן מברסלב באומן, הודיע היום נשיא אוקראינה ויקטור יושצ'נקו לעמיתו הישראלית שמעון פרס כי לפני שבוע הוציא צו המורה על החזרת מאות ספרי תורה, שנלקחו ונגנבו מבתי כנסת וקהילות יהודיות במדינה, מארכיבי השלטון האוקראיני לקהילה היהודית.

"זהו צעד חשוב ביותר עבור מדינת ישראל והעם היהודי. המסמכים שיישפכו אור על אחד מהפרקים האפלים בהיסטוריה של העם היהודי כמו גם בהיסטוריה של אוקראינה", אמר הנשיא פרס שאירח במשכנו את עמיתו האוקראיני, עמו אף חתם על הצהרות משותפות בתחום המלחמה באנטישמיות וחינוך הדור הצעיר וכן על שיתוף פעולה כלכלי נרחב בין המדינה.

במהלך הפגישה, בה נכח גם יו"ר ש"ס שר התמ"ת אלי ישי, עלה גם סוגיית מתחם הקבר באומן. הנשיא האוקראיני הבטיח לפרס וישי כי יעשה כל שביכולתו כדי לפתור את המשבר. "אני מבטיח להגן על קבר הרבי מברסלב מכל יוזמה נדל"נית פרטית", הצהיר יושצ'נקו והוסיף כי "מדינתו מכירה במקום כאתר קדוש לעם היהודי ושאין לדאוג להמשך העלייה לרגל.

השר ישי הודיע ליושצ'נקו כי במידה והדבר יסייע, הוא מוכן להגיע אישית לאוקראינה, כדי להביא לסיום המשבר. בדברים שנשא במליאת הכנסת אמר נשיא אוקראינה, בין היתר, כי אוקראינה תומכת בישראל. "אנחנו לא מקבלים אנטישמיות ושנאת זרים. נילחם נגד רוע זה שמרעיל כל דבר טוב. יש לנו חוט מקשר, אנחנו קרובי משפחה. היה לנו אויב משותף - הרוע. אבל אפילו בזמנים הקשים ביותר, העם שלכם נתן לנו דוגמא ביכולת עמידה נגד הזוועות. האמנתם בחופש ובמדינה והתגברתם על הכל. בליבנו נצרנו את הכאב והתוגה של אותם קורבנות בתקופה השואה", אמר יושצ'נקו .

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. אנטישמים
    (15/11/2007)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49