סכנת עיקול על קברו של רבי נחמן מברסלב

בית המשפט באוקראינה החל במימוש הליכי הוצאה לפועל כנגד מתחם קברו של רבי נחמן מברסלב.
במשרד החוץ החלו לפעול, מרכז ברלסב מתכנן הפגנת ענק.

עמיעד טאוב ו08/11/2007

הסוף לנ. באורקאינה? (צילום: דוד שי)

האם בראש השנה הקרוב יישארו אלפי חסידי ברסלב בישראל ולא יוכלו לעלות לקברו של רבם באומן?.
עתידו של קברו של רבם של עשרות אלפי חסידי ברסלב ברחבי העולם כמקום עלייה לרגל לוטה היום בערפל לאחר שבית משפט אוקראיני פסק כי כנגד מתחם קברו של הרב המהווה מוקד עלייה להמונים יחלו הליכי הוצאה לפועל.

 ביהמ"ש העליון באוקראינה קבע לפני כחודש ימים כי החסידים צריכים לשלם סכום של 3,000,000 $ עבור חוב של 100,000 $ שהיו חייבים החסידים לרשויות המקומיות.

גם ערעור שהגישו  ועד חסידי ברסלב נגד חברת שאנס האוקראינית שבבעלותו של חבר הפרלמנט האוקראיני מר פטרו קוזמנקו ושעל פי הדיווחים מתכננת להשתלט על המתחם לא עזר.

יצויין כי קוזמנקו הוא בן בריתה של ראש ממשלת אוקראינה החדשה ובעל חברת בנייה שחתם לפני כמה שנים על חוזה דרקוני להרחבת המתחם עם חבר בקרן ברסלב שלטענת אנשי ברלסב לא היה מוסמך לחתום בשם הקרן מה שהוביל לתביעה, לתפיחת החוב ולפיצויים המוגזמים.

במרכז ברסלב מעריכים כי זהו המשכו של גל עלייה אנטישמי שמתחולל לאחרונה לאחר שרק לפני כשבוע הוצת ביה"ס היהודי 'בית שמחה' שבאוקראינה על רקע אנטישמי ובקרב היהודים במקום שוררת אווירה קשה ומתוחה. הרב נתן מימון ממרכז ברסלב העולמיאמר כי:"מדובר בנכס של העם היהודי, פה נטבחו 30,000 יהודים בפוגרום על קידוש השם וזה השער והמפתח לתיקון נשמתם ונשמות העולים לקבר בעזרת נשמתו של הצדיק ר' נחמן".

על רקע המשבר העמוק, גייס מרכז ברסלב העולמי את עו"ד גלעד קורינאלדי המתמחה בפתרון משברים שטס אמש בדחיפות לפגישה עם שגרירת ישראל בקייב הגב' זינה קלייטמן בהשתתפות הרב דניאל דיין ממרכז ברסלב העולמי ואיש העסקים הניו יורקי צפדיה רחמים הפועל שנים רבות לביסוס המקום, פגישה שבסיומה החליטה השגרירה לשגר מברק דחוף ולערב את שרת החוץ ציפי לבני במשבר הסבוך.

כמו כן, במקביל הוגשה אמש בקשת רשות ערעור נוספת ואחרונה לביהמ"ש העליון שבאוקראינה ומרכז ברסלב העולמי מפעיל לחצים לפתרון המשבר באמצעות חברי קונגרס ודיפלומטים אמריקאים.

פתח של תקווה לחסידים מהווה ביקורו המתוכנן של נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו בישראל בשבוע הבא.
הנשיא אמור להיפגש עם שרת החוץ לבני והחסידים מקווים כי לבני תוביל לפתרון העניין.

במקביל נערכים בברסלב לכשלון הניסיונות הדפלומטיים ולמאבק ציבורי.
בחסידות מתכננים לערוך הפגנת ענק של עשרות אלפי יהודים שדואגים למתחם שהפך לסמל ושל אלפי חסידים ומבקרים שפוקדים את המתחם בכל שנה בראש השנה.

עו"ד קורינאלדי מסר מקייב ש"אתרים קדושים לדתות השונות הם מחוץ לתחום וזוכים להגנה מלאה במשפט הבינ"ל מסחטנות ומאינטרסים מסחריים, האיום לעקל את המתחם הוא בלתי חוקי תוך ניצול הערך המאגי של המתחם, פגיעה בוטה בזכויות אדם וציבור והפרה גסה של הסטאטוס קוו במקום. יצוין שאוקריאנה חתומה על אמנות בינ"ל המגנות על אתרים דתיים".

 

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. חייבים להיזהר מסכנת האנטישמיות המתרחבת
  (08/11/2007)
 2. מה יש לכם לחפש באוקראינה?
  (08/11/2007)
  חסרים קברים ש ל צדיקים בישראל?
 3. מישהו מפחד לאבד מקור הכנסה ענק
  (08/11/2007)
 4. אולי לבני תועיל במשהו סוף סוף
  (08/11/2007)
  אחרי כל הנזק שהיא עשתה לציבור היהודי הדתי אולי היא תתקן מעט
 5. סיפור מהסרטים
  (08/11/2007)
  אנטישמיות או חמדנות?
 6. תנועת ברלסב עושה עבודת קודש
  (08/11/2007)
 7. "מרכז ברסלב העולמי"- לולא השחיתות לא היה מגיע למצב הזה
  (02/05/2008)
  בושה וחרפה שאלו הם עסקני החסידות הזו אני קורא לבדוק מה קורה עם נתן מיימון

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49