שני בתי כנסת בחבר העמים חזרו לידי הקהילה היהודית

שני מבנים של בתי כנסת הוחזרו לידי איגוד הקהילות היהודיות, במהלך השיפוצים התגלו לוחות הברית, ומאמרי חז"ל.

חיים נחתומי ו31/10/2007

בית הכנסת וולדיבוסטוק

בית הכנסת צרנוביץ

לאחרונה התבשרו בשתי קהילות יהודיות, האחת בוולידיבוסטוק שברוסיה והשניה בצ'רנוביץ שבאוקראינה, על-כך שמבנים היסטוריים ששמשו בעבר כבתי כנסת, יוחזרו לידי 'איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים', כדי שחברי הקהילות ישפצו את המבנים ויהפכו אותם לבתי כנסת.

לעיר וולידיבוסטוק, השוכנת במזרח רוסיה, על גבול סין וקוריאה הצפונית, נדדו בשנת תרס"ב (1902) יהודים אשר גילו את המקום והשתכנו בו. תוך זמן קצר הם בנו מוסדות יהודיים מפוארים, בהם בית כנסת מרכזי וגדול, תלמוד תורה, מקוואות טהרה, בית שחיטה ועוד. בשנת תרצ"ב (1932) הגיעו גזרות הרשע של הקומוניסטים גם לוולידיבוסטוק, המקוואות נסגרו, לאחר מכן גם תלמוד התורה ובסופו של דבר נסגר גם בית הכנסת הגדול, כאשר רב העיר הרב מארי אשכנזי זצ"ל, הצליח ברגע האחרון להימלט ולהינצל מציפורני הקומוניסטים ימ"ש.

בניין בית הכנסת הפך למפעל ממתקים וכל סמלי היהדות נמחקו. גם מצ'ערנוביץ, שהייתה בעבר עיר יהודית חסידית גדולה, נלקח מבנה בית הכנסת בכוח על ידי הקומוניסטים, שהרסו את פנים בית הכנסת ואת המקווה והפכו אותו לתחנת טלפונים מרכזית. לאחרונה, במאמץ מיוחד של איגוד הקהילות בחבר העמים, בראשותו איש העסקים לב לבייב, הצליחה הקהילה היהודית בוולידיבוסטוק לקבל לידיהם בחזרה את מבנה בית הכנסת מיידי השלטונות המקומיים.

בעיר פועל הרב ישראל סילברשטיין, המפעיל מוסדות רבים לנוער ולמבוגרים ופועל גדולות ונצורות בגשמיות וברוחניות. על-אף המרחק הרב ממוסקבה הבירה, כ-9 שעות טיסה בתוככי רוסיה עצמה, מצליח הרב סילברשטיין להגדיל את הקהילה היהודית, באמצעות פעילות רבה.

יחד עם רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, מתווה כעת הרב סילברשטיין את שיפוצו והפעלתו מחדש של בית הכנסת הגדול והמפואר, כאשר השיפוצים כבר החלו. כעת, במהלך השיפוץ התגלו לוחות הברית ומאמרי חז"ל מאותם ימים. בצ'ערנוביץ פועל רבות הרב מנחם מענדל גליצנשטיין, שהקים את בית הספר 'אור אבנר' במקום ופועל רבות למען יהודי המקום.תקוות היהודים בשני המקומות, ששיפוץ בתי הכנסת יסתיים בקרוב דבר אשר יקרב את התושבים היהודים לתורה ולמצוות.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר


Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49