האם יוקם משרד ממשלתי חדש לענייני התפוצות?

מחקר חדש ממליץ להקים משרד ממשלתי מיוחד ליחסי ישראל והתפוצות

עידן הראל ו28/10/2007

ערב כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית ביום ראשון הקרוב מפרסם מכון 'ון ליר' בירושלים מסמך מדיניות של קבוצת מחקר במכון הממליץ להקים משרד ממשלתי מיוחד ליחסי ישראל והתפוצה.

מסמך המדיניות שאינו מקובל על חלק מראשי הסוכנות היהודית מעורר סערה וויכוח. החוקרים במכון ון ליר בירושלים רואים בהקמת משרד ממשלתי חדש תשובה פוליטית-יישומית לקיום וחיזוק הקשרים בין ישראל לעם היהודי. לפי הצעת החוקרים האינטרס הלאומי של מדינת ישראל מחייב את הכנסת, כריבון, לחוקק חוק שיטיל על הממשלה להציב את הקשר עם התפוצה היהודית כיעד אסטרטגי חיוני וחשוב.

לדברי החוקרים מטרת המשרד הממשלתי יהיה ליצור ערוץ הידברות חדש בין מדינת ישראל לנציגי התפוצה מארצות מושבם הנוכחית .

בצוות המחקר שסיים באחרונה את עבודתו השתתפו אלי אייל, מוריס זילכה, משה פוקס, הדס רוט-טולדנו, פרופ' הרב נפתלי רוטנברג, עו"ד שמואל שנהר ופרופ' גבי שפר שערך את המחקר ומסמך המדיניות "יחסי ישראל והתפוצה היהודית - הצורך בשינויים מהותיים".

הצעה חלופית של חוקרים אחרים בקבוצת המחקר במכון היא להקים רשות משותפת למדינת ישראל ולעם היהודי, ולא משרד ממשלתי ש"ממנו נובע עליונות של ישראל במקום שותפות אמיתית", לטענתם.

הרשות תוקם כגוף משפטי ועצמאי בעל מעמד סטטוטורי ותורכב מ-12 חברים שמחצית מחבריה שרים בממשלה ומחציתה נציגי העם היהודי מאמריקה, אירופה ועוד.

עוד הצעה של צוות המחקר גורסת הקמת מרכזי תרבות יהודיים וחיזוקם בכל מדינות מושבם של היהודים. בקבוצת המחקר סברו כי השקעה בחינוך בתפוצות ובישראל היא "ציר מרכזי ביחסי ישראל והתפוצה".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49