נשיא ליטא הנחה להשלים את החקיקה להסדרת השבת הרכוש היהודי

נשיא ליטא הסכים לסייע להשבת הרכוש היהודי לידי הקהילה, במקביל נמחת ביקורת על שתיקת משרד החוץ על רקע חילול הית העלמין היהודי

טולי פיקרש ו25/03/2007

בניסיון לפייס את דעת הקהל היהודית והסערה שפרצה בעקבות המשך החפירות בשטח בית העלמין היהודי העתיק בוילנא שיגר נשיא ליטא, ולדס אדמקוס מסר ולפיו הנחה את ראשי הפרלמנט בליטא להשלים את הליכי החקיקה להסדרת השבת הרכוש היהודי בליטא לידי הקהילות היהודיות.

במכתב שהועבר באמצעות נשיא הקהילות היהודיות בליטא שמעון אלפרוביץ למשתתפי סמינר הרבנים שנערך בשבוע שעבר בוילנא כותב אדמקוס כי הוא שמח שסמינר הרבנים של "ועידת רבני אירופה" התקיים בוילנא.

עשרות מרבני מערב ומזרח אירופה השתתפו בשבוע שעבר בסמינר הלכתי ראשון מסוגו בנושא ההתבוללות שנערך בוילנא, ואולם מיד עם הגיעם לוילנא יצאו כל הרבנים ואנשי הקהילה לתפילה והבעת מחאה נגד החפירות הנערכות בתחומי בית העלמין הישן בעיר ונגד חילול 12 המצבות שנעשה כמה ימים קודם בבית העלמין החדש, בו טמונים ה'גאון מוילנא' וגדולי עולם נוספים.

אורח הסמינר הרב משה שפירא אמר בעצרת המחאה בבית העלמין המולל כי "בן שרואה שכך עושים לאבותיו עליו לעשות הכול כדי למנוע את החרפה הנוראה...כל אדם בעל לב אסור לו לעמוד מנגד ועליו למנוע את הביזיון הזה. מכים כאן את אבותינו".

הרב של וילנא הרב חיים בורשטיין חזר והזכיר כי "בשטח בית העלמין הזה טמונים גדולי עולם רבני ליטא מזה 650 שנה. השלטון הקומוניסטי אמנם הסיר את המצבות בשנת 1950 אך בכל השטח נותרו הקברים ובהם אבותינו הקדושים. אנו מזעיקים את כל מי שיכול לסייע".

הרב בורשטיין הוסיף כי במקום ביקרו כבר שגריר ארה"ב, שגריר צרפת עם משלחת חברי הפרלמנט הצרפתי ושגרירי מדינות האיחוד האירופי בליטא. כעת ישנה יוזמה גרמנית-אנגלית לסייע במאבק. "אני מאוד מקווה שיוזמה זו תביא בשורה לעם היהודי", הדגיש.

בקהילה היהודית בוילנא מותחים ביקורת חריפה על שתיקת משרד החוץ הישראלי נוכח חילול בית העלמין. שתיקה הבולטת במיוחד על רקע המעורבות של משרדי החוץ של מדינות רבות אחרות.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49