לראשונה: סדר פסח מרכזי בטורקמניסטן

ביוזמת הארגונים היהודיים ובסיוע לב לבייב ייערך לראשונה סדר יהודי בטורקמניסן כחלק מ-500 סדרים המוניים שייערכו ברחבי מדינות חבר העמים

טולי פיקרש ו25/03/2007

לבייב.'' נגיע לכל נקודה בה יש יהודים'' (צילום: לע"מ)

לראשונה יערך סדר פסח מרכזי בטורקמניסטן. זאת לאחר השתדלותו הרבה של רבה הראשי של קרגיסטן הרב אריה רייכמן אשר דאג לכל מוצרי הפסח במקום מגוריו ובנוסף דאג שיגיעו מוצרים כשרים לפסח גם לאשחבד שבטורקמניסטן. לרב יצטרפו שני בחורים מישיבת חב"ד אשר יעזרו בכל הפעילויות המיוחדות בפסח.

סדר פסח בטורקמינסטן יהיה אחד מ- 500 סדרים מרכזיים שייערכו בכל מדינות חבר העמים ובכלל זה באזרביג'ן, ליטא, לטביה, אוזבקיסטן, קזחסטן, רוסיה , ארמניה בלרוסיה, גרוזיה, אוקראינה ובעוד עשרות מקומות.
הסדר המרכזי יערך בקהילה היהודיות במוסקבה, שם נערכים לקליטת 3,000 משתתפים. מבצע שינוע המזון בכמויות הענק, עבר בהצלחה ומאות טונות של מצות, אוכל ושאר מוצרי הפסח הגיעו ליעדם.

במוסקבה הדבר כבר הפך למסורת, ויהודים רבים, בניהם תיירים ואורחים רבים מרחבי העולם, באים לתפילות ולעריכת הסדר בבניין "מרינה רושצ'ה", כאשר שלושת אלפי היהודים הבאים לסדר, מסודרים בקבוצות. כך ייסבו יחד בקבוצות שונות רופאים יהודים, עורכי דין, סופרים, עיתונאים, דוברי עברית, דוברי אנגלית, צרפתית, גם באידיש ייערך סדר מיוחד.

מסע פרסום נרחב בכל רחבי רוסיה על גבי שלטי חוצות מודיע ליהודים היכן ניתן להשיג מצה. הלוגיסטיקה וההכנות רבות, וכבר לפני חודשיים החלו ההכנות הרבות, בכדי להתאים לכל משתתף את הסדר המתאים והנוח לו. הסדרים מנוהלים בידי אברכים המגיעים במיוחד לעזור לרבני המקום.

נסיעת האברכים התאפשרה על ידי המרכז לענייני חינוך וקרן משפחת רוהר מארה"ב. רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר המפקח באופן אישי על כל המבצע האדיר, לא מסתפק בכל זה ודואג גם לחלוקת קמחא דפיסחא לתושבים נזקקים בקרב הקהילות היהודיות, לסיוע ברכישת מוצרים וחלוקתם במחיר הקרן, הגעלת כלים, ליבון כלים וטבילת כלים.
נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה וחבר העמים איש העסקים לב לבייב אמר כי אנשיו עושים הכל, כדי להגיע לכל נקודה בה יש יהודים, "לקחנו על עצמנו משימה שכל יהודי באשר הוא וגם זה שידו אינה משגת יוכל לחגוג סדר כהלכתו ולהרגיש בן לעם הנבחר".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. לב לבייב הנדיב היחיד
    (25/03/2007)
    למרות כל כספו הוא דואג לתרום לקהילה יישר כוח

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49